Minden kapcsolat formál – néha szó szerint, néha metaforikusan. A 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál Generation 14+ programjában a magyar közönség is szurkolhat Balogh Mirjána Wish You Were Ear című diplomafilmjének. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) animáció szakán készült alkotás nemcsak a fiatalok gondolkodását helyezi középpontba, hanem egy olyan világot teremt, amelyben a szakítások nemcsak érzelmi, hanem fizikai nyomot is hagynak az embereken.
Amikor a szakítás testrészeket cserél
Balogh Mirjána filmje egy egészen különleges narratív ötletre épül: abban a világban, ahol a történet játszódik, a szakítást követően a párok kénytelenek testrészeiket kicserélni. Ez a metafora szó szerint ábrázolja azt a mély hatást, amelyet egy kapcsolat – és különösen annak vége – az emberekre gyakorol. Az ötlet egyszerre groteszk és lírai, és arra emlékeztet minket, hogy minden kapcsolat része lesz annak, akik vagyunk, és az énképünket is formálja.
„Filmemben azt akartam megragadni, hogyan tudjuk – vagy épp nem tudjuk – elfogadni az elmúlt kapcsolatok okozta változásokat azok lezárása után, illetve miképpen válnak ezek a változások az énképünk részévé” – mondja Balogh, aki 2024-ben végzett a MOME mesterképzésén.
MOME és a nemzetközi színtér
A Wish You Were Ear nemcsak egyéni sikertörténet, hanem része annak a hosszú évek óta tartó folyamatnak, amely révén a MOME Animáció szak nemzetközi szinten is elismert műhellyé vált. Vincze Zsuzsanna, a MOME Film Tudásközpont vezetője szerint ez az eredmény a tehetséges hallgatók felkutatásának, a professzionális gyártási körülmények biztosításának, valamint a szakmai alázatnak és elkötelezettségnek köszönhető – mind a hallgatók, mind az oktatók részéről.
2023 őszétől a MOME Animáció szak élete új szakaszba lépett: a képzés angol nyelven folytatódik, és új területekkel, például videójáték-tervezéssel és immerzív történetmeséléssel bővült. A MOME diplomafilmjei 2017 óta rendszeres résztvevői a Berlinale programjának, ahol már több magyar alkotás is díjat nyert vagy külön elismerésben részesült.
A szerelem és a logisztika találkozása?
Ha mélyebben elgondolkodunk Balogh Mirjána filmjének alapötletén, feltárhatunk egy szokatlan párhuzamot: a kapcsolatok dinamikája és az ellátási láncok működése között. A logisztikában minden tranzakció, minden csomópont nyomot hagy a rendszerben, mint egyfajta „emlékezet”. Hasonlóan, az emberi kapcsolatokban is minden interakció, minden érzelem tovább él bennünk, formálva a személyiségünket. Ez az összefüggés talán elsőre furcsának tűnhet, de rávilágít arra, hogy az élet minden területén – legyen szó technológiáról, üzletről vagy érzelmekről – állandó kölcsönhatások működnek.
Miért fontos ez a film?
A Wish You Were Ear nemcsak egyedi látásmódjával és kreatív megvalósításával tűnik ki, hanem azzal is, hogy olyan univerzális kérdéseket feszeget, amelyek minden korosztály számára relevánsak. Hogyan birkózunk meg a veszteségekkel? Hogyan építjük újra magunkat? Ezek a kérdések nemcsak a fiatalokat érintik, hanem mindenkit, aki valaha is szerelmet vagy fájdalmat élt át.