Amikor a DOGE tweetje elindította a közbeszerzési lavinát: a Ramp és a kormányzati pénzköltés új korszaka

Digitális pénzügyek ábrázolása egy startup és a kormány együttműködésével

A digitalizált költségvetési forradalom kezdete

Az amerikai kormány költségvetése olyan, mint egy bálnatestű hajó a Hudson folyón: nehézkes, lassú, de ha valami megmozdítja, akkor az nem lehet akármi. Most épp egy tweet – nem más, mint a DOGE-féle kormányhatóság, azaz a Department of Government Efficiency (DOGE) februári X-bejegyzése – indította el a lavinát, amelynek végén egy fintech startup, a Ramp, talán a világ egyik legnagyobb költési programjába csatlakozhat.

Ramp: egy startup, amely nem csak álmodik, hanem lobbizik is

A Ramp nevű költségkezelő platform célja, hogy ne csak a magánszektorban, hanem most már a szövetségi kormányzati szinten is rendet tegyen a pénzügyekben. Az amerikai kormány SmartPay nevű programja évente 700 milliárd dollárnyi tranzakcióval dolgozik – ez a szám önmagában is egy külön bolygó GDP-jének felel meg. A Ramp egy 25 millió dolláros pilot program keretében kerülhet be az állami költségvetés vérkeringésébe.

Egy tweet, egy lehetőség

A történet meseszerű kezdete 2025. február 18-án történt, amikor a DOGE egy bejegyzésben közölte, hogy az Egyesült Államok jelenleg 4,6 millió aktív bankkártyával rendelkezik, amelyek 90 millió tranzakciót bonyolítottak le, mintegy 40 milliárd dollár értékben. A Ramp csapata azonnal felismerte a lehetőséget, és pár napon belül el is kezdte a kapcsolatépítést a GSA-vel (General Services Administration).

A politikai kapcsolatok alkimistái

A Ramp nem egy magányos farkas a sivatagban. Befektetői között olyan nevek sorakoznak, akiknek nevei politikai kontextusban is ismerősen csengenek: Peter Thiel, Keith Rabois, Joshua Kushner (Donald Trump vejének testvére), Joe Lonsdale és Jeb Bush. Ez a kapcsolati háló hatékonyabb, mint egy svájci óra, ha a kormányzati figyelem felkeltéséről van szó.

Technológia, ami a pazarlást darabolja

A Ramp nem pusztán egy költségkezelő alkalmazás. Egy algoritmikus felügyelő, amely képes kiszűrni a szabályellenes vagy felesleges költéseket a vállalati és most már akár az állami szférában is. A cég állítása szerint már több milliárd dollárnyi pazarlást sikerült elkerülniük az ügyfeleiknél – ha ez igaz, akkor a SmartPay programban történő bevezetésük akár történelmi áttörést is jelenthet.

Startupból rendszer: a közpénzek jövője

A Ramp jelenleg az információkérés (RFI) szakaszában van, tehát még nem dőlt el, bekerülnek-e a SmartPay pilotba. De már az is figyelemre méltó, hogy egy 2019-ben alapított startup – amely mostanra 13 milliárd dolláros értékelést és több mint 1 milliárd dollárnyi tőkét gyűjtött – ilyen gyorsan eljutott az állami szféra kapujáig.

Tanulság és tágabb perspektíva

Mi ebből a tanulság? Az, hogy egyetlen közösségi médiás poszt is lehet katalizátora annak, hogy a modern technológia és a közigazgatás végre egymásra találjanak. A közpénzek hatékonyabb felhasználása nemcsak politikai cél, hanem technológiai kihívás is. És ebben a játszmában a fintech nemcsak játékos, hanem egyre inkább szabályalkotóvá válik.

Ez már nem csak a startup világ játéka – ez már az adófizetők pénzéről, és egy hatékonyabb államról szól.