Végre igazságot szolgáltatnak?
A Kecskeméti Járásbíróság néhány nappal ezelőtt egy húsz évnél is régebbi ügyben hozott sorsdöntő határozatot: letartóztatásba helyezték F. Jánost, aki a gyanú szerint brutálisan meggyilkolta Till Tamást még 1999-ben. Az eset nem csak a bíróság falai között, de a közvéleményben is hatalmas vihart kavart.
Miért most történt áttörés?
Nézzünk szembe a ténnyel: az idő múlása nem mindig tompítja a fájdalmat. A nyomozók évekig próbálták felgöngyölíteni a szálakat, de az ügy rejtélyes maradt. Mindeközben F. János nyugodtan élhette mindennapjait, mintha semmi sem történt volna. Azonban a nyomozók most előálltak egy olyan bizonyítékcsomaggal, amely végül a férfi letartóztatásához vezetett. A rendőrség szűkszavúan nyilatkozott, de annyi biztos, hogy az ügy új lendületet kapott az utóbbi hónapokban.
A bíróság döntése
Sárközy Szabolcs, a Kecskeméti Törvényszék szóvivője megerősítette, hogy a nyomozási bíró a szökés és elrejtőzés veszélyére hivatkozva helyezte letartóztatásba F. Jánost. Az ügyészség szintén rendkívüli óvatossággal jár el, nem közölnek részleteket a nyomozás érdekében. A gyanúsított korábban beismerte tettét, de most tagadja a vádakat. A kérdés tehát továbbra is az: mi történt valójában?
A múlt árnyai
Az igazságügyi miniszter, Tuzson Bence, kiemelte: a szándékos emberölés nem évülhet el, ezért az igazságszolgáltatásnak kötelessége felelősségre vonni az elkövetőt, bármennyi idő telt is el. Az ügy politikai következményekkel is járhat, hiszen a kormány egy törvényjavaslatot készít elő, amely megszüntetné a gyilkosság elévülését.
Mi lehetett az indíték?
F. János motivációja homályban maradt, de Kitanics Márk klinikai szakpszichológus szerint ilyen brutális bűncselekmények hátterében általában erős érzelmi indulat áll. Az elkövető 25 évig cipelte magával a gyilkosság terhét. Az emberi psziché számára ez szinte elviselhetetlen teher – sokan ezért döntenek úgy, hogy végül feladják magukat. Azonban F. János esetében nem erről volt szó: őt végül a nyomozók szorították sarokba.
A kérdés: lehet-e valódi igazság?
Az eset újra reflektorfénybe helyezte az igazságszolgáltatás lassúságát és a gyilkosság elévülhetőségének kérdését. Az áldozat családja talán most végre egy lépéssel közelebb kerülhet a lezáráshoz. De vajon elég-e egy ítélet ahhoz, hogy a múlt sebei begyógyuljanak?
Ahogy az ügy tovább bonyolódik, egyetlen dolog biztos: a Till Tamás-ügy évtizedek múltán is képes felkavarni a társadalmat, és újra meg újra szembesít minket az igazság keresésének fájdalmas útjával.