Jövőfókusz hosszú távú és szoros együttműködésekkel – interjú Tóth-Patai Krisztinával, a Waberer’s Csoport ESG-ért felelős igazgatójával

Egy modern irodaépület Münchenben az OpenAI logójával.

Jövőfókusz hosszú távú és szoros együttműködésekkel – interjú Tóth-Patai Krisztinával, a Waberer’s Csoport ESG-ért felelős igazgatójával olvasható a z közlekedésvilág.hu weboldalán.

A Waberer’s főtevékenysége a nem kifejezetten környezetbarát közúti fuvarozás, ezzel együtt…

A teljes cikk itt olvasható:
Jövőfókusz hosszú távú és szoros együttműködésekkel – interjú Tóth-Patai Krisztinával, a Waberer’s Csoport ESG-ért felelős igazgatójával

Ahogy a z közlekedésvilág.hu beszámolt ma róla:

A Waberer’s főtevékenysége a nem kifejezetten környezetbarát közúti fuvarozás, ezzel együtt élen jár a zöld megoldások alkalmazásában. A társaság neve ugyan elsősorban a fuvarozáshoz és a szállítmányozáshoz kötődik, a szolgáltatási portfóliójuk valójában rendkívül sokszínű, magában foglalva a logisztikai, raktározási és ellátásilánc-menedzsmentet, valamint biztosítási szolgáltatásokat is. Előbb a Green Division megoldásaival, ma már az ESG szemléletével valamennyi terület fenntarthatósági törekvéseit lefedik.

– Hogyan kezdődött: saját kezdeményezésre vagy piaci nyomásra?

– Cégünk 2021-ben hozta létre a Green Division márkanév alatt futó csapatot, amelynek fő feladata a teljes szolgáltatási portfóliónkat lefedő zöld megoldások kialakítása, valamint azzal a céllal is jött létre, hogy a cégcsoporton belül egy átfogó zöld szemléletet alakítson ki és a fenntartható mechanizmusok irányába mozdítsa el a belső szervezeti kultúrát. E lépést alapvetően gyakorlati és piacvezérelt folyamatok indokolták, hiszen az ügyfeleink egyre jobban igényelték a fenntartható megoldásokat. Válaszul mi is arra törekedtünk, hogy ezeket az igényeket a lehető legmagasabb színvonalon szolgáljuk ki. A divízió mára ESG Igazgatósággá alakult át, amely az egész vállalat fenntarthatósági törekvéseit irányítja és koordinálja. Egyértelművé vált ugyanis időközben, hogy nem „csupán” piaci elvárásokról van szó, hanem a befektetők és szabályozó hatóságok is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a fenntarthatóságra. Arra a következtetésre jutottunk, hogy egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk az adatgyűjtésre és kommunikációra is, illetve valódi változás eléréséhez a témakör stratégiai integrációjára is szükség volt. A cégcsoportos stratégia egyik alappillérévé a fenntarthatóság vált, amelynek frissítésével egy időben készült el az ESG-stratégiánk is. Mindez lehetőséget teremt számunkra, hogy tovább erősítsük a piaci pozíciónkat és innovatív megoldásainkkal előnyt szerezzünk a versenytársakkal szemben.

– Hol tartanak most?

– Törekszünk arra, hogy olyan megoldásokat is bevezessünk, amelyek nemcsak a szabályozói előírásoknak felelnek meg, hanem túl is mutatnak azokon. Ilyen például a zöld flottánk bővítése, ugyanis mi rendelkezünk Közép-Kelet-Európa legnagyobb alternatív hajtásláncú flottájával, amely LNG-meghajtású és gyári elektromos hajtású járművekkel felszerelt. Ezen a területen sikeresen fejlődni és növekedni csak úgy lehet, ha a gyártókkal és megbízóinkkal szorosan együtt tudunk működni, vagyis az ellátási lánc szereplői összefognak, hogy egy-egy új technológiát a legjobban képesek legyünk meghonosítani az operációkban. Piacvezetőként tehát folyamatosan keressük azt, hogy hogyan és miben tudunk fejlődni. Az alternatív flotta mellett két népszerű megoldásunk van, amelyek segítségével fenntarthatóbbá válhat a logisztika, jelenleg könnyen elérhetők, bevezethetők, és kisebb költségtöbblettel járnak más alternatívákhoz képest: az egyik a HVO100 üzemanyag használata, amelyet 2023 óta folyamatosan növekvő ütemben alkalmazunk a nemzetközi operációnkban, a másik az intermodális fuvarozás, ami lehetővé teszi a vasúti és közúti szállítás hatékony kombinálását, csökkentve ezzel a környezeti terhelést.

– Milyen energiahatékonysági vetülete van a törekvéseiknek?

– Az energiahatékonyság kiemelt szerepet tölt be a Waberer’s Csoport működésében, elsősorban gazdasági megfontolások miatt. Az üzemanyag-hatékonyság – különösen a logisztikai üzletágban – és az energiafelhasználás szabályozása az elmúlt évek energiaár-ingadozásai nyomán jelentős költségtényezővé váltak, ezért minden lehetőséget megragadunk a csökkentésre. Ennek jegyében például a Nagykőrösi úti telephelyünkön átfogó napelemfejlesztési projektet valósítottunk meg, a sofőrjeink számára pedig rendszeres képzéseket biztosítunk a lehető legkedvezőbb fogyasztás elérése érdekében.

– Hogyan egészíti ki a vállalat életében a társadalmi láb a környezeti és üzleti fenntarthatóságot?

– Bár a környezetvédelmi törekvéseink gyakran kerülnek előtérbe, nem szabad megfeledkezni arról, hogy a működésünk alapját több ezer munkavállalónk biztosítja. Az iparágban különösen a sofőrök toborzása jelent kihívást, míg a szellemi munkavállalók folyamatosan változó igényeihez is igyekszünk alkalmazkodni. A diverzitás előmozdítása és a külföldi munkaerő bevonzása irányába is nyitunk, miközben kiemelt célunk biztosítani a meglévő munkavállalók elégedettségét és hosszú távú megtartásának feltételeit. Ennek érdekében fókuszterületté vált a képzés-fejlesztés és a munkahelyi környezet fejlesztése. A munkavállalói elégedettség rendszeres felmérésével és a kétoldalú kommunikációt támogató vezetői bejelentkezéseink révén folyamatos visszacsatolást kapunk, ami elősegíti az igényekre való gyors és hatékony reagálást.

– Kötelezettség és/vagy lehetőség az ESG a Waberer’s számára?

– Az ESG pénzügyi értékként való megfoghatósága a Waberer’s Csoport számára nem különálló költség vagy vállalás, hanem az üzleti stratégiánk szerves része. Az ESG-fókuszú beruházások és az üzleti döntések nem külön szálakon futnak, sokkal inkább összehangolt módon támogatják egymást. Ennek eredményeként az ESG nem kizárólag megfelelési kötelezettséget jelent, hanem kézzelfogható üzleti előnyöket is biztosít. Például az Ecseren 2024-ben átadott raktárunk azon túl, hogy kielégíti a legmagasabb ügyféligényeket, megszerezte a BREEAM „very good” minősítést is, amely növeli annak piaci értékét és hosszú távú fenntarthatóságát. Hasonlóképpen: a vasúti és intermodális szállítmányozás nemcsak a CO2-kibocsátásunk csökkentéséhez járul hozzá, hanem üzleti szempontból is versenyelőnyt jelent. Ilyenformán az alternatív energiaforrások tesztelése és alkalmazása mind környezetvédelmi célokat szolgál, mind pedig hozzájárul a pénzügyi stabilitásunkhoz is, mivel hosszú távon csökkenti a fosszilis energiahordozók árának és elérhetőségének való kitettséget. Ezáltal az ESG-befektetések kockázatkezelési és költségcsökkentési szempontból is megalapozott, racionális üzleti döntésekké válnak.

– Van-e olyan ESG-be sorolható beruházásuk vagy szolgáltatásuk, amely kimutatható, számszerűsíthető üzleti hasznot is hoz(ott) a cégüknek?

– Ha az ESG pénzügyi hasznát szigorúan a környezetbarát szolgáltatásokból származó árbevételben mérjük, akkor ezek természetesen számszerűsíthetők. Ugyanakkor az ESG ennél szélesebb értelemben is értéket teremt: az ESG-szemlélet elterjedése révén bővülnek a vállalatunk adatszolgáltatási kötelezettségei, ami segít olyan belső folyamatokat feltérképezni és optimalizálni, amelyeket a hagyományos pénzügyi jelentések nem tesznek láthatóvá. Ez hatékonyságnövelést, innovációt és új stratégiai gondolkodást eredményezhet. Hisszük, hogy a vállalatok etikai és környezetvédelmi megfelelése egyre nagyobb jelentőséggel bír a jövő generációi számára, és ez összhangban áll a Waberer’s Csoport céljaival is. Az ESG tehát nem a hagyományos üzleti értékkel áll szemben, hanem azt erősíti, és hozzájárul a vállalatunk hosszú távú versenyképességéhez.

– Küldenek-e az üzleti partnereik fenntarthatósági kérdőíveket a Waberer’s-nek?

– A Waberer’s Csoport rendszeresen kap ESG-kérdőíveket az üzleti partnereitől, amelyek tartalmukban és formájukban is jelentősen eltérnek. Az adatszolgáltatás egységesítésére folyamatosan épülő ESG-adatbázist használunk, azonban az eltérő konszolidációs szinteken, időhorizontokon és mélységben feltett kérdések még így is gyakran többlépcsős egyeztetést igényelnek. Az információmegosztás viszont elengedhetetlen, ezért üdvözöljük a magyar ESG-törvény által bevezetett egységes kérdőívet, amely jelentősen megkönnyítheti az adatszolgáltatási folyamatokat. Bár a külföldi partnereink jellemzően a saját központi kérdőíveiket alkalmazzák, és ezekben nem számítunk egységesítésre, a hazai vállalatok számára egy közös formátum bevezetése már nagy előrelépést jelent. A folyamatot tovább támogatja az SZTFH honlapján elérhető CO2-kalkulátor, amely mélyreható ESG-ismeretek nélkül is komoly segítséget nyújt, különösen a kisebb vállalkozások számára.

– Végez-e a Waberer’s beszállítói felmérést ESG-területen? Mik a tapasztalatok, visszajelzések?

– Jelenleg kötelező az üzleti partnereink számára az Etikai Kódexünk elfogadása, azonban a törvényi előírások megjelenéséig nem végeztünk kérdőíves ESG-átvilágítást. Az új ESG-törvény értelmében azonban ez mostantól minden beszerzési eljárás során kötelezővé válik, a kockázatelemzésünk és a lényegességi vizsgálatunk alapján pedig egyre szorosabb együttműködésre lesz szükség a partnereinkkel ezen a téren. Hisszük, hogy a folyamat kiépítésével két fontos célt érhetünk el: egyrészt a példamutatásunk révén pozitív hatást gyakorolhatunk a beszállítóink ESG-gyakorlatára, másrészt megerősíthetjük a stratégiai partnerkapcsolatainkat. Az ESG-szempontok beépülése az üzleti működésbe támogatja a hosszú távú szemléletmódot, és bízunk benne, hogy az adminisztratív terhek csökkenésével hamarosan inkább a gyakorlati előnyökre összpontosíthatunk.

Tovább az eredeti cikkre: Jövőfókusz hosszú távú és szoros együttműködésekkel – interjú Tóth-Patai Krisztinával, a Waberer’s Csoport ESG-ért felelős igazgatójával

Vélemény, hozzászólás?