Grönland: Trump magyar államtitkára elmagyarázza, miért nem lesz amerikai invázió

Nagy P. Tibor, Trump magyar származású államtitkára egy konferencián.

Hogyan lett egy magyar származású diplomata Trump kabinetjének kulcsembere?

Nagy P. Tibor neve talán keveseknek cseng ismerősen Magyarországon, de az Egyesült Államok külügyminisztériumában ő az egyik legfontosabb magyar származású politikus. Nagy, aki 1956-ban emigrált az Egyesült Államokba, ma már Trump kabinetjének egyik meghatározó figurája.

„Emlékszem, mi volt az a matek-házi, amit 1956. október 24-én már nem tudtam beadni” – mesélte egy interjúban a menekülésről. A texasi egyetem elvégzése után gyorsan karriert épített a külügyminisztériumban, ahol Afrika lett a szakterülete. Szenvedélyesen beszél afrikai küldetéseiről, amelyeket Zambia, Etiópia és Nigéria színes diplomáciai világa tett emlékezetessé.

Trump retorikája: Tényleg partra szállnak a katonák Grönlandon?

Grönland, a Panama-csatorna és Kanada. Ezek a helyek kerültek reflektorfénybe Trump meglepő kijelentései révén. Nagy szerint azonban nincs ok az aggodalomra. „Trump retorikája gyakran inkább figyelemfelkeltő, mintsem konkrét cselekvésre utaló” – magyarázza. „Biztosak lehetünk benne, hogy nem fogunk amerikai csapatokat látni Grönlandon partra szállni.”

Az amerikai külpolitika: Érdekek kontra ideálok

Nagy realista szemléletével közelít az amerikai külpolitikához. Szerinte az Egyesült Államok, akárcsak más nagyhatalmak, elsősorban a saját érdekeit képviseli. „Az álszentség gyakran megjelenik a külpolitikában, de ez nem csak az USA sajátja” – mondja. Trump retorikáját könnyebb megérteni, ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai elnökök gyakran hangsúlyozzák az érdekeket, miközben az ideálok háttérbe szorulnak.

Oroszország, Ukrajna és a béke filozófiája

Az orosz-ukrán háborúról Nagy úgy vélekedik, hogy a békének mindkét fél számára győzelemként kell megjelennie. „Nem lehet karthágói béke, amely az egyik felet teljesen megsemmisíti” – mondja. Az oroszok megalázása ugyanolyan veszélyes lenne, mint az ukránoké. Ehhez kifinomult, kreatív diplomácia szükséges, amely ritka, de nem lehetetlen.

Rejtett összefüggés: Az üzleti filozófia és a diplomácia kapcsolata

Talán meglepő, de Nagy szerint az üzleti világ filozófiája közvetlenül alkalmazható a diplomáciában. „Trump üzleti filozófiája – amely a tárgyalásokra és a kölcsönös érdekekre épít – új lendületet adhat az amerikai külpolitikának, ha helyesen alkalmazzák” – magyarázza. Ez egy olyan megközelítés, amelyet sok más ország is tanulmányozhat.


Szerző: Egy magyar származású diplomata portréja, aki Grönland és Panama kérdéseit is árnyaltan látja.