A szerzői jogok árnyékában: A Cohere elleni per és a mesterséges intelligencia jövője

Egy számítógépes kijelzőn mesterséges intelligencia által generált szöveg, mögötte könyvek és jogi dokumentumok.

Bevezetés

A digitális kor újabb fejezetében találjuk magunkat, ahol a mesterséges intelligencia (MI) fejlődése és a szerzői jogok védelme kereszteződik. A Cohere, egy innovatív MI startup, most került a középpontba, miután 14 kiadó, köztük a Condé Nast, a The Atlantic és a Forbes, szerzői jogok megsértése miatt perrel fenyegette meg a céget. A per szerint a Cohere legalább 4000 szerzői jogvédelem alatt álló művet használt fel MI modelljei tanítására, és ezzel jelentős károkat okozott a kiadók számára.

A per részletei

A panasz szerint a Cohere nemcsak hogy szerzői jogvédelem alatt álló műveket használt fel tanítási célokra, de ezekből a művekből nagy részleteket, sőt teljes cikkeket is megjelenített felhasználóinak, ezzel csökkentve a kiadók weboldalaira irányuló forgalmat. Ezen túlmenően a vádat az is súlyosbítja, hogy a Cohere olyan tartalmakat is megjelenített, amelyek soha nem jelentek meg a kiadók oldalain, ezzel megsértve a védjegyeket is.

A Cohere válasza

Josh Gartner, a Cohere kommunikációs vezetője kijelentette, hogy a cég határozottan kiáll felelős MI gyakorlatai mellett, és a pert „félrevezetőnek és jelentéktelennek” tartja. Gartner hangsúlyozta, hogy a Cohere mindig is prioritást élvezett azoknak az ellenőrzéseknek, amelyek csökkentik a szellemi tulajdon megsértésének kockázatát, és tiszteletben tartják a jogtulajdonosok jogait.

Az MI és a szerzői jogok jövője

Ez az eset csak egy a sorozatban, amelyben MI cégek kerülnek perbe szerzői jogok megsértése miatt. Egyes cégek, mint például az OpenAI, már most licencelt tartalmakat használnak, hogy elkerüljék a jövőbeni jogi kihívásokat, miközben azt állítják, hogy a szerzői jogvédelem alatt álló anyagok felhasználása tisztességes használat keretein belül történik.