A Z generáción is múlik a hazai ipar jövője

Egy modern irodaépület Münchenben az OpenAI logójával.

A Z generáción is múlik a hazai ipar jövője olvasható a bdpst24.hu weboldalán.

BorsodChem program a vegyipari szakember utánpótlásért A digitális világban felnőtt, technológia…

A teljes cikk itt olvasható:
A Z generáción is múlik a hazai ipar jövője

Ahogy a bdpst24.hu beszámolt ma róla:

  • BorsodChem program a vegyipari szakember utánpótlásért

A digitális világban felnőtt, technológia iránt fogékony Z generáció nehezebben tolerálja a munkahelyi kötöttséget, és inkább a rugalmas munkaidőt és a hibrid munkavégzést részesíti előnyben. Sok cég küzd ezért a tehetséges fiatal kollégák megtalálásával és megtartásával. A hazai gazdaság egyik legerősebb ága, a vegyipar számára azonban még nagyobb ez a kihívás, hiszen egy, az átlagosnál megterhelőbb munkakörülményekkel bíró, tudásintenzív ágazatról van szó. A hazai vegyipar legnagyobb vállalata, a BorsodChem ezért nagyot lépett: kifejezetten a fiatalok érdeklődésére és igényeire alapozva vezetett be juttatásokat és alakított ki karrierpályákat, valamint képzési programot is indított, melyek célja, hogy a cégnél ne váljon hiányszakmává a vegyészmérnök.  

A magyar vegyipar hagyományosan erős pillére a hazai gazdaságnak, magas hozzáadott értéket képvisel, és közvetlenül 100 ezer, közvetve pedig mintegy 150 ezer főt foglalkoztat országszerte. Ráadásul a vegyipar és a műanyagipar – az alapanyagiparon belül – Magyarország 2024-2030-as időszakra vonatkozó versenyképességi stratégiájának kiemelt ágazatai, így komoly szerepük van abban, hogy 2030-ra a technológia-vezérelt európai ipar élvonalába kerüljünk, az iparhoz kapcsolódó kutatás-fejlesztés-innováció területen pedig regionális vezető szerepet töltsön be hazánk. A tudásintenzív ágazat a kihívásokban gazdag munkakörülményeivel azonban nem feltétlenül az első választás, ha a mai fiatalok karriervágyait nézzük. Hogyan tehető mégis vonzóvá a vegyipar, a műanyaggyártás a Z generáció számára? A választ a legnagyobb hazai vegyipari vállalatnál, az európai műanyaggyártásban is meghatározó szerepet játszó BorsodChemnél kerestük, ahol komplett képzési és juttatási programot alakítottak ki a fiatalok igényeihez igazodva

„Vonzerő tekintetében a vegyipar nem tud versenyre kelni az olyan közkedvelt ágazatokkal, mint a telekommunikáció vagy az informatika. Van azonban egy hatalmas előnyünk ezekkel a területekkel szemben: míg a legtöbb ágazatban nehezen kiszámítható és bizonytalan a jövő, addig a vegyipar hosszú távon gondolkodik és stabilan foglalkoztat, így egy jól tervezhető karrierutat tudunk biztosítani a hozzánk jelentkező fiatalok számára. Ez azt jelenti, hogy nem csak felajánljuk a fejlődési, tanulási lehetőséget, hanem szisztematikusan felépített előmeneteli tervet is kapnak a pályakezdők, amiben pontosan látják, hogy mennyi idő, munkatapasztalat és szakmai fejlődés után milyen munkakörbe tudnak eljutni. A kiszámíthatóság pedig a mai fiatalok számára is fontos érték” – tájékoztatott Varga Béla, a BorsodChem PR vezetője. 

A fiatal korosztályhoz igazodó juttatási rendszer

Amellett, hogy a vállalat minden korosztály számára kiemelkedő juttatási csomagot – többek között ingyenes egészségügyi szolgáltatásokat, cafeteriát, évente másfél havi alapbérnyi jutalmat, teljesítménybónuszt, nyugdíjpénztári hozzájárulást, családbarát támogatásokat – biztosít, ez kiegészül kifejezetten a fiatalok számára szóló elemekkel, mint a vissza nem térítendő pályakezdési támogatás és a kamatmentes lakásvásárlási kölcsön. Emellett a vállalat fiatal szakembereinek nagy hányada kap lehetőséget az anyacég Wanhua kínai telephelyein szakmai tapasztalatcserére, melynek során még szélesebb képet kapnak a vegyiparban elérhető nemzetközi technológiákról és lehetőségekről. 

Hiányszakma lehet a vegyészmérnök?

Fontos kérdés azonban, hogy lesz-e utánpótlás, vannak-e olyan tehetséges és agilis fiatalok, akik továbbviszik vagy akár továbbfejlesztik a hazai vegyipar innovatív technológiáit – tekintve, hogy a hazai vegyipari képzésben résztvevők száma mélyen alulmarad ahhoz képest, amit a szektor fel tudna venni. Különösen igaz ez a kelet-magyarországi régióban, ahol az ország két legnagyobb vegyipari cége működik. Jól mutatja ezt, hogy a 2024 őszi felsőoktatási felvételi eljárásban a felvi.hu adatai szerint 593 tanulót vettek fel vegyészmérnök képzésre, és ezen belül csupán 139 tanuló kezdhette meg a mesterszintű képzést. A vállalat ezért kulcsszerepet játszott a debreceni vegyészmérnök szak, a miskolci vegyészmérnök képzés és a kazincbarcikai kihelyezett levelező vegyészmérnök képzés létrehozásában, duális képzőhelyként is működik, illetve ösztöndíjrendszerrel és pályakezdőknek szóló programmal is ösztönzi a fiatal tehetségek fejlesztését. 

Az utánpótlás felkarolása azonban ennél is korábban kezdődik: a vállalat saját oktatási központján keresztül az alapfokú és középfokú kémia, illetve természettudományi oktatásba is bekapcsolódott: többek között kisiskolásoknak kémia szakköröket, a helyi gimnáziumban vegyipari fakultációt, versenyeket, és tanulmányi ösztöndíjat biztosít a természettudományokra nyitott tanulók számára, de a gödöllői fejlesztési központ is rendszeresen megnyitja kapuit a gyerekek előtt. 

„A vegyipar gyakorlatilag élethosszig tartó tanulást, fejlesztést jelent. Ráadásul nem egy kizárólag fehérköpenyes munka, hanem a mérnökök nagyobb része terepen is tevékenykedik, aktívan részt vesz a technológiai folyamatokban. Azonban aki egyszer belekóstol ebbe a világba, azt rabul ejti – amit az az országos átlag töredékét kitevő fluktuációs mutatónk is tanúsít” – összegezte a szakma fő jellegzetességeit Varga Béla. 

A A Z generáción is múlik a hazai ipar jövője bejegyzés először Budapest24-én jelent meg.

Tovább az eredeti cikkre: A Z generáción is múlik a hazai ipar jövője

Vélemény, hozzászólás?