A KAPJ EL HA TUDSZ! LÁTVÁNYTERVEZŐJE SZOLNOKON 

A KAPJ EL HA TUDSZ! LÁTVÁNYTERVEZŐJE SZOLNOKON  olvasható a bdpst24.hu weboldalán.

A  2022. október 11-16. között zajló  Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál idén…

A teljes cikk itt olvasható:
A KAPJ EL HA TUDSZ! LÁTVÁNYTERVEZŐJE SZOLNOKON 

Ahogy a bdpst24.hu beszámolt ma róla:

A  2022. október 11-16. között zajló  Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál idén is különleges szakmai programokkal várja a filmes szakmát és a filmezés  iránt érdeklődőket és idén is reflektorfényben a filmes látványtervezés. A fesztivál vendége a Steven Spielberggel együtt dolgozó amerikai látványtervező, Jeannine Oppewall, a világhírű szerb filmrendező, Emir Kusturica és az Oscar-díjas Deák Kristóf is mesterkurzust tart.

Emir Kusturica 2022. október 15-én tart mesterkurzust a moziról, ami csak akkor kezd el létezni, ha a rendező felépíti azt apró részletekből, mégpedig úgy,  hogy a nézők minden egyes részletét élvezzék. A előadást híres filmje, a Cigányok ideje vetítése előzi meg délelőtt 10.00 órakor. 

A fesztivál egyik legizgalmasabb mesterkurzusát az Oscar-jelölt Jeannine Oppewall art director adja, akinek az egyik legismertebb munkája a Leonardo DiCaprio főszereplésével, Steven Spielberg által rendezett Kapj el, ha tudsz! című film, de dolgozott együtt Robert De Niroval és Clint Eastwooddal is. Mit csinál az art department címmel 2022. október 13-án tartja meg előadását a szolnoki Tisza Moziban.

Deák Kristóf, Oscar-díjas filmrendezőnk október 14-én arról mesél a közönségnek, hogyan támaszkodik a rendező az operatőrre és látványtervezőre,  megtudhatjuk, miként álmodja meg és váltja valóra “hármas fogatuk” a film vizuális világát. A rendező-operatőr-látványtervező trió együttműködésének nehézségeiről, közös munkájáról, megoldásairól két filmje (Az unoka, Foglyok) kapcsán ad betekintést a nézőknek, miközben számos műhelytitkot is feltár.

A látványtervezőket díjazó filmfesztivál zsűrijének szintén tagja Szabó Gábor, Balázs Béla díjas operatőr, aki október 12-én, szerdán tart előadást.  Mesterkurzusán a Tirza című holland filmdrámának a látványát elemzi, amit 2010-ben Oscarra nevezett Hollandia. 

A fesztivál szervezői számos szakmai programmal is készülnek. A Tisza Mozi által szervezett Blogger/Vlogger képzés keretein belül ismert filmes alkotókkal, filmes szakújságírókkal kerekasztal beszélgetést tartanak arról, hogyan működik ma az újságírás, milyen a fesztivál-szervezők és a sajtósok kapcsolata és a választ keresik arra is, miért jó a sajtósnak a fesztivál és a fesztiválnak a sajtó, milyen szerepe van az új filmek népszerűsítésében az újságírónak. 

A Filmesek másként programsorozat keretében könyvbemutatókat is szerveznek a fesztiválon. Sopsits Árpád, Balázs Béla díjas színház- és filmrendező  Saját kéz című könyvének  október 13-á 18.00 órakor lesz a bemutatója. 

Csupó Gábor 70. születésnapja alkalmából szeptember 27-én megjelent Csupó Gábor – A Pannónia Stúdiótól a hollywoodi csillagig című kötetet október 14-én 16.30-tól mutatják be a Tisza Mozi kávézójában az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon. A kötet szerzői Kollarik Tamás Bánffy Miklós-díjas és Magyar Filmdíjas alkotó és Takó Sándor Magyar Mozgókép Díjas alkotó. Az eseményen részt vesz az ötszörös Emmy-díjas magyaramerikai animációs filmalkotó is. A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet és a FilmHungary Kft. kiadványa a Magyarok Hollywoodban című sorozat részeként jelenik meg.

18.00 órától Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas magyar festőművész, grafikus, képzőművész – ÉGI JELEK című kiállítását nyitják meg. 

Október 15-én szombaton 10.00 órától az animációs látványvilágról tart előadást A nyúl üregében – Animációs víziók címmel a MOME oktatója, Gyulai Panni.

A szakmai programok, könyvbemutatók és kiállítások ingyenesek. A mesterkurzusokon való részvétel feltételeiről az alábbi linken érdeklődhetnek:

http://www.ataff.hu/hu/2022/mesterkurzus-workshop

Jegyvásárlás a helyszínen a TISZApART Moziban (5000, Szolnok, Templom út 4.) vagy a www.tiszamozi.hu oldalon.

A fesztivál a Nemzeti Filmintézet támogatásával valósul meg.

A MESTERKURZUSOKRÓL BŐVEBBEN:

Szabó Gábor – Tirza operatőri szemmel

  1. október 12., szerda, 14.00 óra

Kísérőfilm: 2022. október 12., szerda, 10.00 óra 

Tirza holland filmdráma, 2010, r: Rudolf van den Berg, (16)

Szabó Gábor operatőr mesterkurzusán a Tirza című holland filmdrámának a látványát elemzi, amit 2010-ben Oscarra nevezett Hollandia. 

Jeannine Oppewall – Mit csinál az art department?  

  1. október 13., csütörtök, 15.00 óra

Kísérőfilm – 2022. október 13., csütörtök, 10.00 óra

Szigorúan Bizalmas amerikai krimi-dráma, 133 perc, 1997, r: Curtis Hanson, (16)

A filmes szakember bemutatja azokat a kutatásai alkalmával megtalált képeket, dokumentumokat és rajzokat, amelyekből filmjei látványvilágát tervezte, megtudhatjuk milyen anyagokat tudnak újrafelhasználni, átdolgozni a berendezők, valamint fotókat is láthatunk azokból a filmekből valók amelyeknek dizájnját őt tervezte – pl. Szigorúan bizalmas, Pleasantville, Vágta.

Deák Kristóf  – A rendező jobb és bal szeme

  1. október 14. péntek, 14 óra

Kísérőfilm – 2022. október 14 péntek, 10 óra

Unoka magyar játékfilm, 115 perc, 2022 r: Deák Kristóf, (16)

Deák Kristóf Oscar-díjas és Balázs Béla-díjas magyar filmrendező mesterkurzusában arról mesél a közönségnek, hogyan támaszkodik egy kevésbé látványközpontú rendező az operatőrre és látványtervezőre – és milyen eszközökkel kommunikál velük. Előadásából megtudhatjuk, miként álmodja meg és váltja valóra “hármas fogatuk” a film vizuális világát. A rendező-operatőr-látványtervező trió együttműködésének nehézségeiről, közös munkájáról, megoldásairól két filmje (Az unoka, Foglyok) kapcsán ad betekintést a nézőknek, miközben számos műhelytitkot is feltár.

Emir Kusturica  – Mit csinál az art department?  

  1. október 15., szombat, 15.00 óra

Kísérőfilm – 2022. október 15., szombat, 10.00 óra

Cigányok ideje angol-olasz-jugoszláv filmdráma, 140 perc, 1988, r: Emir Kusturica, (16)

Ahogyan az életünk és minden egyes napunk szekvenciákra bontható a személyes felfogásunk alapján, úgy a mozi is pixelekre és képekre bontható, amelyek egy tágabb kontextus részei. Mivel a mozi valami soha nem létezett dolog rekonstrukciója, a filmkészítőknek kell megadniuk a lehetőséget a nézőknek, hogy  megértsék és élvezzék a pixelek tágabb összefüggéseit.

Tovább az eredeti cikkre: A KAPJ EL HA TUDSZ! LÁTVÁNYTERVEZŐJE SZOLNOKON 

Vélemény, hozzászólás?